Bilgi-iletişim teknolojileri, mobil, internet, web, sosyal medya ve sektörel konulardaki sözleriniz yazıya döküldüğünde en az 300 kelimeden oluşuyorsa sizi de e-Siber’de yazar olarak görmek isteriz. 2007 yılından bu yanan yayında olan e-Siber oldukça geniş bir nitelikli takipçi kitlesine sahiptir.

 

YAZI YAZMA VE YAYINLAMA KOŞULLARI

YAZILARIN NİTELİĞİ:

 • e-Siber bir haber veya bülten yayınlama sitesi değildir. Bu yüzden yazılar gerçek bir yazı niteliğinde olmalı, sıradan bir haber veya bülten yayını gibi olmamalıdır.
 • Daha önceden başka bir yerde kullandığınız/yayınladığınız bir yazıyı e-Siber’ta tekrar kullanamazsınız. Eğer akademik nosyona sahip bir yerlerde yayınlanmış akademik bir çalışma söz konusu ise, bundan bir yazı olarak bahsedebilir veya tümünü bir makaleye dönüştürüp yayınlayabilirsiniz.
 • Yazılar tamamen özgün, cümleleri ve/veya paragrafları bir yerlerden alınmamış şekilde ve yazılarda kaynak/referans kullanılmışsa da bu çok açık ve belirgin bir biçimde gösterilmiş olmalıdır.
 • Yabancı bir dilde yazılmış yazı, kaynağından açık ve net bir izin alındığı ve yazının da tercüme olduğu kaynak gösterilerek belirtildiği sürece kullanılabilir.
 • Gönderilecek yazılar herhangi bir ürünün reklamını yapmamalıdır. Ürün veya hizmet reklamı için sponsor yazı modelimiz vardır. Sponsorluk ve reklam işleri sadece e-Siber tarafından yapılır ve yürütülür. Reklam ve sponsor nitelikteki yazılar için https://www.sibergah.com/reklam-ve-sponsorluk/ adresindeki koşullar geçerlidir.
 • Yazarlar e-Siber’deki yazılarında, varsa kendilerine ait web sitelerindeki veya bloglarındaki yazılarına referans gösterebilir ve bağlantı verebilirler.

YAZILARIN TEKNİK ÖZELLİKLERİ:

 • Yazılar en az 300 kelimeden oluşmalıdır.
 • Yazılar en az bir anahtar kelime üzerinde odaklanmalı ve bu odak anahtar kelime yazı içinde en az 4-5 kez kullanılmalıdır.
 • Yazının başlığında, yazı için belirlenen odak anahtar kelime mutlaka yer almalıdır.
 • Yazının en fazla 160 karakterden oluşan bir özeti (description) olmalıdır. Yazının odak anahtar kelimesi bu özet içinde kullanılmalıdır. Bu özet, yazı içinde gösterilmek/kullanılmak zorunda değildir; yazı yollanırken özetinin ayrıca belirtilmesi yeterli olacaktır.
 • Yazıda kullanılacak tüm resimleri ve videoları yazar sağlamalıdır. Yazıda en az bir tane küçük resim (tam olarak 190*130px ebatında) olmalıdır. Bunun dışında da farklı ebatlarda istenildiği kadar resim veya video kullanılabilir. Telif hakkı olan resimler ve videolar için sorumluluk yazara aittir. Daha ziyade anonim ve telif hakkı olmayan içeriklerin kullanılması isabetli olur.
 • Yazılarda kullanılacak resimler mutlaka https://tinypng.com/ veya https://tinyjpg.com/ araçları kullanılarak sıkıştırılmalıdır.
 • Yazılarda video kullanılacaksa, YouTube, Vimeo ve DailyMotion gibi sitelerde barındırılmalıdır. Videoları yazıda göstermek için ilgili gömme (embed) kodu kullanmak yeterli olacaktır.
 • Yazılarda en başta anlatım bozukluğu ve cümle düşüklüğü gibi dil bilgisi hataları ile meramını tam olarak ifade edememe sorunu gibi dile ait problemler olmamalıdır. Dil açısından problemli yazılar yayınlanmadan önce yazardan gerekli düzeltmeleri yapması istenir/beklenir.

YAZILARLA İLGİLİ DİĞER HUSUSLAR:

 • Yazılar ilk etapta e-posta yoluyla gönderilmelidir. Belli şartların sağlanması ve uygun bir süre sonrasında yazara sitede giriş yetkisi verilir ve yazarın yazılarını artık site üzerinden (kendisine verilecek rehbere uygun olarak) girmesi istenir. Bu aşamadan sonra e-posta ile yazı alımı kabul edilmez.
 • Yayınlanan yazılar için herhangi bir ücret ödenmez.
 • Yazılarınız, e-Siber yayında olduğu sürece (site var olduğu müddetçe) durur.
 • Bir yazıyla ilgili her türlü hukuki sorumluluk o yazının yazarına aittir.
 • Yayınlanan yazılar hakkında herhangi bir şikayet gelmesi durumunda, yazarla birlikte yapılacak inceleme sonucunda şikayetin haklılığına kanaat getirilirse ilgili yazı veya bölüm silinir. Eğer şikayet konusu olan yazı, telif haklarını ihlal edici bir niteliğe sahipse ve/veya başka bir yerden ‘kopyala-yapıştır’ ile alınmışsa, o zaman da güvenilirlik zedelenmesi nedeniyle ilgili yazarın yazarlığına son verilir ve tüm yazıları silinir.
 • Yazılar yayınlandıktan sonra yazıların altına gelebilecek okuyucu yorumlarını yazarın kendisi cevaplar.

 

YAZARLIĞA KABUL ADIMLARI

 1. Alttaki yazarlık başvuru formunu doldurup, “Gönder”e basın. Verdiğiniz bilgilerin incelenip, uygun bulunması halinde sizi bir e-posta mesajı ile yazınızı göndermeniz için davet ederiz. Eğer başvuru talebinize en geç 20 gün sonunda dönülmezse, bu durum başvurunuzun kabul edilmediği anlamına gelir ve olumsuz görülen başvuru taleplerine e-posta ile yanıt dönülmemektedir.
 2. Size dönüş yaptığımız e-posta adresine örnek bir yazınızı (en az 300 kelimelik) kısa bir süre içinde göndermeniz beklenir.
 3. Göndereceğiniz yazı gerekli incelemelerin ardından, uygunsa hemen yayınlanır ve böylece yazarlığınız başlamış olur.

Yazı yazma ve yayınlama koşullarını kabul ediyorum (her zaman https://www.esiber.com/yazarlik/ adresindeki en güncel hali geçerlidir)(gerekli)

Mesleğiniz Nedir?(gerekli)

[bws_google_captcha]